W jaki sposób nie zniszczyć ziemi oraz roślin podczas budowy?

W jaki sposób nie zniszczyć ziemi oraz roślin podczas budowy?

W większości przypadków o tym jak będzie wyglądał ogród ludzie decydują się najczęściej po tym jak zakończona zostanie budowa domu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że o założeniu ogrodu powinno się pamiętać również podczas prac budowlanych. Trzeba skupić się na tym, aby prace budowlane nie spowodowały zniszczeń ziemi w przyszłym ogrodzie i aby rosnące tam rośliny nie zostały pokrzywdzone.

Najlepsze rozwiązanie będzie wtedy, kiedy podczas wykonywania projektu domu od razu zdecydujecie się na stworzenie projektu ogrodu. Jeśli posiadacie w ręku dwa projekty to jesteście w stanie w sposób racjonalny podjąć decyzję o kolejności prac, które trzeba wykonać podczas budowy. Dodatkowo musicie również zadbać o miejsce, w którym będziecie składować urodzajną ziemię. Postarajcie się też podjąć decyzję o tym w jaki sposób będziecie się przemieszczali i gdzie umieścicie ziemię, którą będzie wynikiem wykopów oraz gdzie będzie się składowało materiały budowlane. W tym samym momencie będziecie w stanie podjąć decyzję o tym, które rosnące na działce drzewka zostaną zabezpieczone oraz gdzie będzie można zdecydować się na posadzenie już nowych drzew.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to prace dotyczące budowy domu i urządzenia ogrodu będą przebiegały bardzo spokojnie i nie będzie trzeba poświęcać temu tak dużo pieniędzy oraz czasu.

W momencie gdy budowa domu zaczęła się bez zaprojektowanego ogrodu bądź jakiekolwiek wstępnego planu jak Wasza działka ma się prezentować to i tak warto zdać sobie sprawę, aby pamiętać o tym, aby starać się chronić urodzajną glebę na działce oraz wszelkie drzewa i krzewy, a przy tym, aby ziemia została zagospodarowana w sposób przemyślany.

Ochrona gleby

Mało kto zwraca uwagę na to, że wierzchnia i bardzo urodzajna warstwa ziemi to coś niezwykle cennego, a gdy zostanie już raz zniszczona to nie będzie można jej naprawić, ani odtworzyć. Jedynym wyjściem będzie zastąpienie jej przy pomocy nowej, urodzajnej ziemi, a ta cechuje się tym, iż kosztuje naprawdę sporo. Trzeba pamiętać o tym, że metr sześcienny ziemi będzie wystarczać tylko na to, aby pokryć 7 metrów kwadratowych przestrzeni, warstwą o grubości 15 centymetrów. Po tym już można jasno wywnioskować, że ziemia na działce jest naprawdę cenna i nie ma sensu jej niszczyć pod żadnym pozorem.

Jak wykorzystać urodzajną warstwę?

Zanim zdecydujecie się na przeprowadzenie jakichkolwiek prac budowlanych, to we wszystkich miejscach, w których macie zamiar zacząć coś robić i to obojętnie czy będzie to miejsce na składowanie materiałów budowlanych, na postawienie domu czy będzie to przestrzeń, po której będą jeździły maszyny, to i tak będziecie musieli ściągnąć wierzchnią, urodzajną warstwę ziemi, a będzie to około 20 centymetrów.

Podczas zdejmowania urodzajnej ziemi musicie uważać, aby nie dopuścić do tego, aby wymieszała się ona z podglebiem. Nie powinno z tym być większego problemu, ponieważ podglebie jest jasne, a ziemia urodzajna ciemnobrunatna.

Po tym jak zdejmiecie już taką ziemię trzeba będzie ją zacząć składować w pryzmie w miejscu, które nie będzie narażone na prace budowlane. Podczas układania pryzmy dobrze by było, gdybyście przesypali ją przy pomocy warstw obornika. Gdy odczekacie kilka miesięcy będziecie w stanie cieszyć się z doskonałego kompostu, a nada się on świetnie do tego, aby położyć go na nowo założonym ogrodzie. Pamiętajcie, aby pryzma nie była szersza niżeli 3 metry i większa niż 1,5 metra.

Jak radzić sobie z nieurodzajną ziemią?

Ziemia, którą wydobywa się z głębszych warstw nazywana jest martwicą, ponieważ jest ona nieurodzajna. Najlepszym rozwiązaniem będzie gromadzenie jej w jednym miejscu działki, które nie jest zbyt daleko położone od budowy. Pamiętajcie, aby nie używać tej ziemi do rozsypywania jej na działce, ponieważ jest ona w stanie tylko zniszczyć urodzajną glebę. Ta ziemia jest jedynie przydatna podczas wprowadzania zmian w wyglądzie terenu, chociażby poprzez wykonanie wzniesienia.

Ubierz swoją ziemię

Jeśli w części ogrodu, która nie została objęta budową jesteście w stanie znaleźć urodzajną ziemię to zadbajcie o to, aby nie pozostawić jej bez okrycia roślinnego. Jeżeli tak zrobicie to musicie wiedzieć, że będzie ona wtedy narażone na to, że cenne warstwy urodzajnej ziemi zostaną wypłukane, a ponadto po pewnym czasie będziecie mogli doczekać się chmary chwastów, które nie są zbyt łatwe w zwalczaniu. Najlepszym rozwiązaniem podczas prac budowlanych będzie zdecydowanie się na użyźnienie ziemi i posianie na niej zielonego nawozu.

Co zrobić z materiałami budowlanymi?

Nie powinny być one układane poprzez zwykłe położenie ich na ziemi, a to dlatego, że przez to będzie znacznie trudniej zapewnić glebie dostęp do powietrza, tym samym pogorszy się jej właściwości. Dodatkowo składowane w taki o to sposób materiały będą znacznie szybciej ulegać niszczeniu, ponieważ będzie to wiązało się z podciąganiem wody z gruntu. Również nie ma sensu układać ich na folii, ponieważ wszystko co się pod nią znajdzie będzie bardzo szybko przechodziło do procesu gnicia. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczanie wszelkich materiałów budowlanych na paletach, albo podkładkach. Możecie je umieszczać również w wykopach, chociażby pomiędzy ławami fundamentowymi. Pamiętajcie o tym, że można to robić pod warunkiem, że podbechczecie się urodzajnej ziemi stamtąd.

Ogrodzenie i fundamenty

Gdyby okazało się, że blisko drzewa macie zamiar zbudować fundamenty i ogrodzenie w przy strefie nienaruszalnej możecie zdecydować się wykonanie fundamentów punktowych. Instalacje, które muszą być wykonane w tejże strefie o wiele lepiej układać nie w samym otwartym wykopie, ale poprzez przeciągnięcie tunelem, który zostałby wykonany poniżej korzeni.

29 stycznia 2016 Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *