Jak zadbać o pielęgnacje trawnika?

Jak zadbać o pielęgnacje trawnika?

Estetyczne ułożenie trawnika nie jest wszystkim, można by się pokusić o stwierdzenie, iż to tylko jeden z wielu elementów. Następnie trzeba zadbać o bezustanne koszenie oraz podlewanie go, a zdarzają się również takie sytuacje, iż trzeba będzie nawozić trawnik, napowietrzyć bądź pozbyć się filcu. Jeśli niedługo masz zamiar kłaść trawnik to zainteresuje się tym tematem i zobacz w jaki sposób powinieneś zabrać się do właściwej pielęgnacji trawnika oraz dowiedz się jaki moment jest najlepszy na regenerację oraz nawożenie trawnika po okresie zimowych. Jeżeli nie wiedziałeś czemu wertykulacja jest tak istotna oraz w jaki sposób powinno się podlewać i kosić to tutaj znajdziesz swoje wszystkie odpowiedzi.

Jak ożywić trawnik na nowo?

Regenerowanie trawnika można rozpocząć na wiosnę, po tym jak już śnieg stopnieje, a darnie rozmarzną. Nim się zdecydujecie na przeprowadzenie jakichkolwiek zabiegów to musicie poczekać, aż gleba odpowiednio obeschnie. Dopiero, gdy do tego dojdzie będzie mogli wykonać wałowanie przy pomocy wału, którego ciężar będzie wynosił minimum 70 kilogramów, dzięki temu powierzchnia trawnika zostanie szybko wyrównana. W momencie kiedy powstały wysadziny mrozowe będzie to bardziej niż konieczne.

Następną kwestią, o której musicie pamiętać to fakt, aby z powierzchni trawnika wygrabić przy pomocy sprężystych grabi o długich zębach liście, patyki oraz resztki suchej trawy. Jeśli Wasz trawnik nie wymaga napowietrzenia, ani nie trzeba zwalczać warstwy filcu to w miejscu powstałych po zimie placków przerzedzonej darni możecie wzruszyć ziemię i rozrzucić kolejne nasiona po tym jak już zasilicie trawnik. Możecie zamiast nasion użyć regeneratora do trawników, który posiada już nawóz i nasiona do traw szybko rosnących.

Wertykulacja trawnika

Gdy już trawnik posiada co najmniej dwa lata to istnieje spore prawdopodobieństwo, że powstanie na nim warstwa filcu. Jeśli chcecie się jej pozbyć ze swojego trawnika to podczas wiosny powinniście zdecydować się na przeprowadzanie wertykulacji trawnika, czyli inaczej mówiąc warto tutaj poucinać darnie. W tym celu najlepiej zastosować urządzenie nazywane wertykulatorem, które posiada niezwykle ostre noże, które są w stanie pokroić darnie i podłoże na głębokość rzędu od 3 do 7 centymetrów. W przypadku niewielkich trawników możecie zdecydować na ręczne wertykulatory, zaś jeżeli macie duży trawnik to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie spalinowych, albo elektrycznych. Warto pamiętać, że na koniec trzeba będzie pousuwać wszelkie resztki roślinne z trawnika w sposób niezwykle staranny. Najlepiej do tej czynności zastosować ostre grabie.

Jak nawozić trawnik?

Na samym początku kwietnia warto zasilić darń za pomocą jednego z wieloskładnikowych nawozów, a najlepilej jeżeli zastosujecie taki, który został stworzony specjalnie do trawników. Pamiętajcie, aby stosować się do zaleceń producenta, które możecie znaleźć na etykiecie. Proces nawożenia trzeba rozpocząć wtedy, gdy ziemia jest wilgotna, zaś rośliny suche, dzięki temu nawóz nie osiedli się na liściach, gdyż mógłby je wtedy uszkodzić, dlatego dokonajcie tego kilka godzin po tym jak podlejecie trawnik, albo gdy spadnie deszcz. Po nawiezieniu trawnika trzeba będzie odczekać jeden dzień i znowu go podlać, pod warunkiem, że nie padał deszcz.

Świetne efekty otrzyma się wtedy, gdy zdecydujecie się na zasilenie trawnika przy pomocy rozłożonego kompostu cechującego się miałką konsystencją. W zupełności będzie starczyło jeżeli zastosujecie taki kompost dwa razy na sezon wegetacyjny, pamiętajcie by rozprowadzać go grabiami równomiernie po trawniku, tak aby znajdowała się na powierzchni 1,5 centymetrowa warstwa. Kompost jest idealnym nawozem. Jest on w stanie dostarczyć próchnicy, czyli substancji odżywczych, które rośliny bardzo dobrze przyswajają, ponadto wpływa na poprawę struktury gleby i jest w stanie ochronić ją przed stratami wilgotności. Ponadto charakteryzuje się korzystnym wpływem na aktywność mikroflory oraz fauny glebowe, a co ciekawe nie można przy jego pomocy przesadzić z nawożeniem.

Dobrym pomysłem jest powtórzenie procesu nawożenia w okresie letnim, jednak jeżeli zastosowaliście na wiosnę nawóz o spowolnionym działaniu to nie będzie trzeba tego robić. W momencie, gdy występują susze możecie zdecydować się na ograniczenie nawożenia i nie powinniście używać nawozów, które posiadają dużą ilość azotu w sobie.

Końcowe nawożenie przy pomocy zwykłego nawozu powinno mieć miejsce najpóźniej w okresie sierpnia, później będziecie mogli zasilać murawę tylko za pomocą specjalnego nawozu do stosowania na jesieni. Tego typu nawóz cechujący się zwiększoną ilością potasu i fosforu, a małą azotu powinien być stosowany również na starszych trawnikach. Jest on wysiewany raz na kilka lat podczas października. Trzeba pamiętać, żeby na jesienie nie stosować innych nawozów mineralnych, które posiadają dużą ilość azotu, a to z tego względu, że może to doprowadzić do mrozoodporności.

Podczas jesieni warto poddać trawnik wapnowaniu. W przypadku piaszczystych gleb powinno się to robić raz na trzy, bądź cztery lata, zaś na zwięzłych raz na pięć, bądź sześć lat. W trakcie wapnowania warto stosować dolomit, bądź posłużyć się kredą nawozową, pozwoli to na znaczące obniżenie pH i gleba w o wiele łatwiejszy sposób będzie w stanie przyswajać innego rodzaju pierwiastki.

14 lutego 2016 1 kometarz
1 komentarz do Jak zadbać o pielęgnacje trawnika?
  1. Avangard pisze:

    Kiedyś myślałem, że trawa to trawa… sama rośnie. Nic dziwnego, że mój trawnik bardziej przypominał łąkę. Dużo pracy poświęciłem, żeby uzyskać zadowalający efekt. Ludzie nie wiedzą ile jest z tym pracy. Szkoda, że kiedyś nie było takiego łatwego dostępu do informacji. Taki poradnik na pewno by mi pomógł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *