Co jest istotną kwestią podczas zakładania ogrodu?

Co jest istotną kwestią podczas zakładania ogrodu?

Zanim założy się ogród trzeba odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, dotyczących tego co tak naprawdę zamierza się osiągnąć, dzięki ogrodowi. Czy macie zamiar zaaranżować ogród w taki sposób, aby podnosił prestiż i pokazywał, że zakupy drogich rzeczy nie są dla Was problemem? Czy może też wolicie, aby było to miejsce na zdrowych wypoczynek i odpowiedni kontakt z przyrodą?

Ogród, który zostanie dostosowany do potrzeb

To co teraz należy do człowieka tak naprawdę zyskał on poprzez zabranie tego przyrodzie i poddanie tego własnym obróbkom, aby to sprzyjało tylko jemu. Aby powstało coś z inicjatywy człowieka i mogło to dobrze funkcjonować to musi się to dziać jednocześnie ze zniszczeniem, bądź zburzeniem naprawdę mnóstwa naturalnych mechanizmów. Jest to również związane z ogrodem, który często jest tworzony tylko po to, aby połechtać czyjeś ego i podkreślić walory estetyczne, które danej osobie odpowiadają. Ogród to twór całkowicie sztuczny, który trzeba utrzymywać poprzez spory nakład pracy i pieniędzy. Jedne rośliny posiadają prawo do egzystencji, zaś inne są tępione, dlatego aby mogły cały czas funkcjonować stały się one o wiele odporniejsze i bardzo plenne. Bardzo często pielęgnowanie ogrodu jest związane z tym, iż człowiek cały czas dąży do tego, aby przebywać w idealnej, uporządkowanej przestrzeni, a jest to jednoznaczne z z zagładą żyjących w nim pożytecznych organizmów. Dlatego też ludzie muszą do tego celu stosować wiele preparatów, które mają na celu chronienie roślin, dodając do tego również sztuczne nawożenie. Prawda jest taka, że nie prowadzi to do niczego dobrego, a tylko do osłabienia roślin, inwazji szkodników, a doprowadza to do wzmożonej pracy i większych nakładów finansowych.

Ekologiczny ogród

Bardzo wiele osób, które słyszą takie pojęcie jak ekologiczny ogród boi się zwyczajnie, że na ich terenie pojawi się nieestetyczny, zaniedbany, z mnóstwem chwastów ogród, w którym człowiek nie będzie miał prawa niczego zrobić. Prawda jest jednak taka, że tak nie jest, gdyż byłoby to w zasadzie bez najmniejszego sensu, a ponadto nie przyniosłoby rezultatów, a mogłoby wręcz zaszkodzić. Przyroda ma to do siebie, iż jest nieubłagana i byłaby w stanie po kilku latach zacząć prowadzić proces o nazwie sukcesja, czyli inaczej powolne powracanie lasu.

Żeby takie coś nie miało miejsca warto kreować swój własny niewielki kawałek przestrzeni, jednak z odpowiednią ilością szacunków do wszelkich mechanizmów, które rządzą światem natury, a zobaczycie, że będziecie mogli pochwalić ogrodem ekologicznym. Nie musicie się obawiać, ze przestrzeń przy Waszym domu będzie prezentowała się w sposób mało atrakcyjny. W takim przypadku nie będziecie polegać tylko i wyłącznie na roślinach typowych dla naturalnych zbiorowisk. Powracanie do świata, w którym istniały dane rośliny tylko w jednym ekosystemie jest już czymś niemożliwym, ponieważ ze względu na wielkie odkrycia geograficzne sprowadzono oraz osiedlono w Europie mnóstwo gatunków roślin, które już nie są w stanie od tak pożegnać się z ziemią, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach już wszyscy kojarzą je jako element polskiej przyrody. Dlatego też jeżeli jesteście w stanie zaakceptować kasztanowce, czerwone dęby, sosnę wejmutkę oraz żółtą, malwy, nawłocie, nasturcje, majkę i piwonie, które jednoznacznie kojarzą się ludziom z obrazem polskiej przyrody, to czemu nie można zdecydować się na sprowadzenie kolejnych świetnie prezentujących się roślin? Oczywiście trzeba do tematu podchodzić z wielką dozą ostrożności, ponieważ nowe gatunki, które są wprowadzane do tutejszych zbiorowisk są w stanie przyczynić się do stworzenia naprawdę wielu kłopotów już egzystującym tutaj roślinom, poprzez wypieranie tych mniej ekspansywnych.

W ogrodzie, który będziecie tworzyli warto więc w przynajmniej niewielkiej części pozostawić krzewy i drzewa, które mogły zostać przez Was zastane na tejże działce, a dodatkowo dodacie do tego wszystkiego kilka ozdobnych roślin, które wpasuję się w tutejszy klimat i nie będą im takie warunki atmosferyczny przeszkadzać.

Czym jest eko-ogród?

Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić fakt, iż pojęcie „ekologiczny” to nie to samo co „naturalny”. Można się tutaj posłużyć kilkoma przykładami, które będą w stanie uzmysłowić różnicę. Otoczaki, które wydobywa się z rzek górskich i są sprzedawane miłośnikom ogrodów prezentują się w sposób wspaniały, jednak wydobywanie ich prowadzi do niszczenia kształtowanych przez stulecia koryt tychże rzek. Woda będzie w wyniku tego dążyła do stworzenia nowej trasy, doprowadzając tym samym do niszczenia przyczółek mostów, skalnych koryt, a gdy wody będzie znacznie większa ilość to zacznie zalewać wszystko co znajduje się w pobliżu. Używanie drewna egzotycznego również nie jest czymś ekologicznym. Nawet jeżeli będziecie decydować się na zakup z kontrolowanej plantacji, a nie na dziko wycięte, ponieważ potrzebny transport będzie wiązał się z tym, iż trzeba będzie zużyć naprawdę bardzo dużą ilość energii. Sytuacja ma się podobnie jeżeli chodzi o przepiękne bloki kamienne, które wykonywane są przy pomocy kamieni, które pochodzą z kamieniołomów, które mają miejsce na innych kontynentach.

Krajobraz z ogrodem

Jeżeli zależy Wam na utworzeniu ogrodu ekologicznego, czyli takiego, który cechuje się tym, iż jest częścią ekosystemu to musicie się do tego systemu zbliżyć w sposób maksymalny. Warto tutaj utworzyć osnową kompozycję ogrodu z rodzimych gatunków, cechują się one tym, iż nie potrzebują tak dużej pielęgnacji i nakładu energetycznego. Trzeba jednak pamiętać, że nie można pod żadnym pozorem wykopywać roślin z lasu. W takiej sytuacji trzeba zachować część z tych, które zostały znalezione na działce i dodatkowo pouzupełniać o elementy ozdobne, które świetnie się odnajdują na posesjach sąsiadujących z Waszą. Nie wybierajcie nigdy roślin, które wymagania będą niezgodne z warunkami, które u Was panują, ponieważ ich wzrost będzie utrudniony, albo wręcz niemożliwy, postarajcie się wybrać najbardziej odpowiednie rośliny do klimatu Waszej działki, ponieważ ograniczycie tym samym swój czas i nerwy.

12 stycznia 2016 Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *